הנוי והנצח

המימד הפנימי שמאפיין את מידת הנצח הוא התמדת והמשכיות הפעולה, ביטחון אקטיבי, אומץ ואסרטיביות.

השבוע הרביעי מוקדש למידת הנצח: המימד הפנימי שמאפיין את מידת הנצח הוא התמדת והמשכיות הפעולה, ביטחון אקטיבי, אומץ ואסרטיביות.

22 - 'חסד שבנצח': התמדה היא מידה חיובית מאוד. אם מדובר על משרה חדשה שקיבלתם או פעילות גופנית שבחרתם כדי להעניק בריאות לגופכם, מובן שהמפתח להצלחה הוא, ההתמדה. כיצד נפתח את יכולת ההתמדה והנחישות בנפשנו? עלינו ללמוד לאהוב את מה שאנו עושים. אם נצרף את מידת האהבה (חסד) לעיסוק אותו נרצה לטפח, מידת ההתמדה (נצח) תגבר, ונקצור הצלחות בתחום.

23 - 'גבורה שבנצח': מידת הנצח מתאפיינת באסרטיביות. לעיתים אנו מפריזים יתר על המידה בתוקף שאנו מפגינים כלפי שאיפה כלשהי, או כלפי הזולת. תמיד עלינו לבחון את התוצאות, אם הן בונות ויוצרות מציאות טובה יותר או שהן חלילה שוברות אותה. שילוב מידת הגבורה עם מידת הנצח יוצרת את ההבחנה והביקורת האם פעלנו באופן מאוזן או שגלשנו מחוץ לגבולות.

24 - 'תפארת שבנצח': הביטחון האקטיבי היא התכונה המפעמת בפנימיות מידת הנצח. כאשר רחמים ממלאים את לבו של אדם ויחד עם כך יש לו נחישות ונכונות להתמיד להעניק מהם, אזי ניתן לצפות שתחושת רוגע תאיר את הזולת והוא יבנה מכך, על סמך ידיעה שהוא רצוי בכל עת.

25 - 'נצח שבנצח': פעימת הביטחון בכל הכרעה מעניקה לה עוצמה. לכל אחד מאיתנו יש את החופש לבחור, אך אם נשלב עימו גם תוקף, אסרטיביות, נוכל לצלוח כל צומת דרכים בחיים, גם בתקופות מצוקה בהן נערמים בפנינו קשיים כושר ההחלטה שלנו יהיה משוחרר.

26 - 'הוד שבנצח': אומץ והתמדה מקשטים את הנצח. אומנם מציאות החיים מזמנת לנו אתגרים וטלטלות יום יום. אם נרצה ששורשי ההתמדה אותם נטענו לא יעקרו בשל סופות החיים, עלינו להשקות אותם במידת הענווה להודות לבורא על הניסים שהוא עושה עמנו בכל יום, שיעניקו לנו הצלחה.

27 - 'יסוד שבנצח': מידת היסוד היא כגשר שמקשר את ה'אני' הפנימי של האדם עם חברו על בסיס זיקה וקרבה. אם חשוב לנו ליצור קשר איתן עם אדם אחר, נדרש מאיתנו לגלות נחישות בלתי מתפשרת. ללא שנעמיד גשר בין לב האדם אל האדם, גם הרצון הכי חזק להתמיד בקשר לא יועיל.

28 - 'מלכות שבנצח': להיות מלך פירושו למלוך קודם כל על עצמך: מוח שליט על הלב, והלב על הכבד (מוח, לב, כבד ראשי תיבות מל"ך). אדם שניחן בשליטה עצמית ומיקוד במטרה, הוא אדם שחי ללא רעשים והפרעות. השליטה על עצמנו היא היסוד להתמיד במשימה.

 

מתוך הספר: "פסיפס – המועדים בשלל צבעי הנפש".

הכותב הינו שליח חב"ד לבורסת היהלומים ר"ג, סופר ומרצה בכיר בארץ ובעולם.

© כל הזכויות שמורות לרב עומר הלוי beerhachasidus@gmail.com

אין לעשות שימוש בחומר בכל דרך שהיא ללא אישור מפורש בכתב מהמחבר.

שתף לחברים

שתף